Şirketler için Bulut Teknolojisi (Cloud Computing) Avantajları

Yeni nesil online depolama teknolojisi olarak da adı geçen bulut teknolojisi tüm şirketlere dijital ağı kullanarak çoklu sunucu bağlantıları gerçekleştirmeyi sağlıyor. Bulut teknolojisinin birçok avantajı bulunmakla birlikte en büyük getirilerinden biri kişisel bilgisayarlarda depolama alanlarında iş yükünü azaltarak büyük boyutlu uygulamaların yükünden kurtarıyor olması görünüyor.

Ortak bulut ağını kullanarak, kullanıcılar arasında herhangi bir bilginin, verinin yayılım hızını maksimum seviyeye getiriyor. Bulut teknolojisini kullanan şirketler/kullanıcılar arasında bilgi yayılım hızı her zaman yüksek oluyor. Şirketlerin/kullanıcıların bulut teknolojisini kullanarak zaman ve mekandan bağımsız internet olan her yerden verilerine/bilgilerine ulaşabiliyor olması ise işlevselliği arttırıyor.


Uygun maliyet ve güven duygusu

Bulut teknolojisi hizmeti sağlayan şirketler, bulutla ofislerdeki sabit disk arasında veri taşırken yüksek düzeyde şifrelemeler kullanır ve güvenliği sağlamak istenen hassas bilgiler güvenlik ve çoklu bulut güvenliği katmanı tarafından korunur. Uygun maliyetle yüksek verileri depolamaya fırsat sunan bulut teknolojisi, aynı zamanda şirketlerin güvenlik duvarını önemseyerek zarar görmesini zorlaştırır.


Pandemi sürecinde iş sürekliliği

Şu anda dünya genelinde pandemi sürecinde birçok firma bir süre evden çalışma modeline geçtiler. Bazı firmalar ofislerine dönse de bazı firmalar hala evden çalışmaya devam ediyor. İşte bu süreçte de bulut teknolojisi firmaya devamlılık ve süreklilik sağlıyor. Bilgileri ve dosyalar fiziksel alan dışında depolandığından bu sayede evden çalışma modelinde hiçbir kesinti yaşamadan dosyalara erişim sağlayıp çalışmaya devam edebiliyor olmak paha biçilemez faydalardan biri oluyor.


Hareket halindeki bilginin kolaylığı

Günümüzün hareketli iş dünyasında çalışmalar farklı saat dilimlerinde olabiliyor. Hafta sonu yetişmesi gereken bir proje üzerinde çalışmak istendiğinde, işte burada verilere erişebilmek en önemli konu olup o verilere sadece ofis içerisinde erişilebiliyorsa, pazartesi günü mesai saatine kadar beklemek zorunda kalınabiliyor.

Bulut teknolojisini kullanarak her yerde çalışabilir ve verilere erişilebilir. Bugün çoğu şirket artık masaüstüne bağlı kalmak istemiyor, web tarayıcıları üzerinden internet olan her yerde ihtiyaç duyduğunuz bilgilere erişilinebiliyor.


Esnek yapı

Bulut teknolojisinde ofisteki bir sabit disk gibi, herhangi fiziksel bir yükleme yapılmadığı için yazılımsal bir yükleme veya kaldırma gerekmez. İlgili web tarayıcısından bilgileri giriş yaparak direkt olarak verilere erişilebiliyor.